Pirmsaristotelis – intervija ar dekānu un pašpārvaldes iekšējo vietnieku.
Katram gadam ejot, arī šis gads nav izņēmums un BVEF SP ielūdz visus pirmkursniekus uz jauno studentu pasākumu – Pirmsaristotelis. Šeit mēs jums spējam dot ekskluzīvu interviju no mūsu šobrīdējās Studentu Pašpārvaldes galvas Džūlijas kopā ar mūsu Latvijas Universitātes Biznesa, vadības un ekonomikas fakultātes dekānu, prof. Gundaru Bērziņu, kur abi jums dos savus iespaidus par tūlīt jau notiekošo pasākumu!
Tā kā Pirmsaristotelis jau šonedēļ, ko Jūs sagaidāt no šī pasākuma un kādas ir šī brīža sajūtas, gatavojoties uzaicināt jaunos pirmā kursa studentus?
Dekāns: “Es sagaidu priecīgus, entuziasma pilnus un motivētus studentus, kas sagaida šo jauno dzīves ar patiesu prieku, ka kaut kas jauns un interesants viņu dzīvē notiks. Šādus studentus es arī sagaidu un ar prieku vēlos viņus uzrunāt jau Pirmsaristotelī, jo tas ir pasākums, kurā ir iespējams iepazīties ar saviem kursa biedriem, ar fakultātes pirmā kursa studentiem. Sapazīties savā starpā un iepazīt to vidi, kurā notiks mācības.”
Džūlija: “Es sagaidu studentus, kuri būs gatavi iesaistīties, kaut vai tajā pašā Studentu Pašpārvaldē, to, ka viņi vienkārši izbaudīs šos studiju gadus. Es arī novēlu, ka šie pirmā kursa studenti sapratīs, ka viņi ir izdarījuši pareizo izvēli, atnākot studēt uz Biznesa, vadības un ekonomikas fakultāti.”
Dekāna kungs, tā kā šis Jums nav pirmais Pirmsaristotelis , kas, Jūsuprāt, dod šo degsmi studentiem katru gadu izaicināt sevi un piedalīties šajā pasākumā?
Dekāns: “Es domāju, ka cilvēki grib saprast to, kas viņus sagaida tuvākajā nākotnē un jo ātrāk mēs sapratīsim to vidi, jo labāk.
Otra lieta ir tāda, ka tie, kas atnāk uz Pirmsaristoteli ir cilvēki, kas lielā mērā saprot to, kas ir viņu nākotne.
Tie ir tie, kas zina “Jā, es gribu izmantot maksimāli tās iespējas, kas tiek dotas”. Tas ir veids, kā nākotnē iegūt panākumus savā izvēlētajā virzienā un šajā virzienā izmantot visas iespējas, tādā veidā saglabājot to ilgtemiņa redzējumu.
Vai, laikam ejot, ir iespējams novērot citādāku jauniešu grupu, kas piedalās Pirmsaristotelī un nāk studēt uz BVEF?
Dekāns: “Godīgi sakot, nē. Es neesmu viens no tiem, kas saka, ka cilvēki ir ļoti mainījušies un tagad ir citādi. Es teiktu, ka ar vienu un to pašu motivāciju studenti nāk un meklē to savu vietu nākotnē. Varētu pat teikt, ka viņi ir vairāk informēti, vismaz man ir tāda sajūta. Cilvēkiem, kas nāk uz BVEF’u lielā mērā nav šaubu par to, kādu specialitāti izvēlēties. It sevišķi tādas specifikas nozares, kuras pie mums var apgūt, cilvēki nāk un zina, ka “Jā, gribu šo!” Manuprāt, ir labi ka nāk motivēti cilvēki un zina ko viņi grib!”
Džūlija: “Es teiktu, ka savā ziņā ir nedaudz citādāk. Viņi liekas tādi vairāk nosvērtāki un tādi nedaudz nopietnāki. Arī esot klāt topošajiem studentiem, kuri nāca parakstīt studiju līgumus, likās, ka viņi ir tādi nedaudz noslēgtāki. Likās, ka viņi ir arī vairāk izpētījuši kur viņi nāk un kāpēc viņi ir nonākuši šajā fakultātē.
Džūlij, vai arī Tu atceries savu Pirmsaristoteli? Vai tas dod kāda veida emocijas vai noteiktu sajūtu, atceroties šīs atmiņas?
Džūlija: “Godīgi sakot, tad, kad es nācu uz savu Pirmsaristoteli, es negaidīju, ka būs tāda veida uzdevumi, kādi bija. Tas bija kā pārsteigums no zila gaisa, jo
tie uzdevumi bija tādi nestandarta, kas lika saprast, ka arī studijās būs dažādi nestandarta uzdevumi, kas nav gluži no kādas mācību grāmatas.
Man ļoti patika un aicinu ikvienu topošo studentu izbaudīt šo pasākumu.
Tā kā Tu pati šobrīd esi uzņēmusies lomu kā pagaidu BVEF SP galva, vai arī Tu esi starā uzņemtu jaunos BVEF studentus arī pašpārvaldē? Vai arī šis ir pasākums ir kā iespēja ieraudzīt kādus potenciālos biedrus?
Džūlija: “Es esmu ļoti lielā starā uzņemt jaunos studentus pašpārvaldē! Šis pasākums ir lielisks veids kā ieraudzīt kādus potenciālos biedrus. Pildot uzdevumus grupās jau ir studenti, kuri izrāda savu iniciatīvu, līderības prasmes un vēlmi darboties, kas studentu pašpārvaldē ir diezgan svarīgi punkti. Protams, arī mēs no malas, nedaudz nopētot jaunos studentus, saprotam uz kuru virzienu mēs varētu mēģināt uzrunāt un ko šie cilvēki ir vispār gatavi darīt.”
Kas tad ir galvenais, ko Pirmsaristotelis iemāca jaunajiem studentiem, kuriem jau nākāmā diena ir kā jauns sākums dzīvē?
Džūlija: “Kā jau es minēju, tad šajā pasākumā ir daudz nestandarta uzdevumi un arī studijās būs ļoti daudz uzdevumu, kas nebūs gluži no grāmatas, bet nāksies nedaudz pašiem padomāt un tikt ar to galā”
Dekāns: “Šie paši uzdevumi iemāca to, ka panākumi universitātē lielā mērā ir atkarīgi tikai no paša.
Universitāte no skolas atšķiras ar to, ka tikai paša motivācija, iniciatīva un darbs novedīs pie rezultāta.
Tas arī sākas no Pirmsaristoteļa, ka cilvēki arī vērtē tevi pēc tā cik Tu esi aktīvs un sociālās hierahijas veidošana notiek jau no pirmās dienas, gan starp saviem vienaudžiem, gan arī automātiski izvirzās arī līderi.
Es ticu, ka katram pirmkursniekam ir sava veida bailes no nezināmā, varbūt Jums ir kāds uzdrošinājuma vārds vai baiļu aizbiedējošs vēlējums, ko vēlaties pateikt nākamajai studentu paaudzei?
Džūlija: “Es atceros, ka tad, kad es sāku studijas daudzi teica, ka studiju gadi ir labākie dzīves gadi, un šī ir tā lieta, kuru vēlos novēlēt jaunajiem studentiem. Izmantojiet visas iespējas ko sniedz universitāte, pavadiet laiku ar saviem jauniegūtajiem draugiem un dariet visu, lai Jūsu studiju gadi būtu labākie dzīves gadi.
Dekāns: “Mans novēlējums ir tāds, ka izmantojiet visu ko universitāte Jums sniedz – erasmus, studentu pāšpārvaldi, zināšanas, jo tas uzdevums ir būtiski paplašināt redzesloku un saprast to lielo kontekstu par ko ir dzīve un par bailēm runājot. Labākais veids kā tikt pāri bailēm ir paskatīties viņām acīs, jo mēs baidamies no tā, ka mēs nezinam. Izziniet un bailes samazināsies.
Pirmsaristotelis jau šo svētdien, tiekamies visi Aspazijas Bulvārī 5, plkst. 9:00!!