Pirmsaristotelis. Intervija ar dekānu un pašpārvaldes priekšsēdētāju.
Jau pēc dažām nedēļām sākas studiju gadu ieskandinošais pasākums Biznesa, vadības un ekonomikas fakultātē – Pirmsaristotelis. Līdzīgi jaunajiem studentiem, kas ar nepacietību gaida šo dienu, vienlīdz patīkami satraukta ir fakultātes pašpārvalde un vadība. Tāpēc esam nolēmuši gūt nelielu ieskatu pasākuma organizēšanas un gaidīšanas aizkulisēs. Par savām emocijām, Pirmsaristoteli sagaidot, mums stāsta Latvijas Universitātes Biznesa, vadības un ekonomikas fakultātes dekāns, prof. Gundars Bērziņš, un fakultātes Studentu pašpārvaldes priekšsēdētājs Nauris Osis.
Pirmsaristotelis tiek saistīts ar noteiktām emocijām. Kuras izjūtat Jūs, dzirdot šī pasākuma nosaukumu?
Gundars Bērziņš: “Man tas šķiet kaut kas jauns, aizraujošs un interesants, jo jebkura ilgtermiņa notikuma sākums vienmēr ir tāds, kas nāk ar adrenalīnu, ekspektācijām un saviļņojuma sajūtu. Kas nu būs? Kā būs? Nezināmais, jaunais. Un tas ir tāds visu šo emociju apvienojums. Un savukārt man, katru reizi ieraugot jaunus studentus, ir sajūta – jā, mums ir nākotne.”
Nauris Osis: “Man tas ir tāds labs pirmais iespaids par fakultāti, kursabiedriem, fakultātes vadību. Tā tiešām ir tāda īpaša diena, kas krietni atšķiras no citu fakultāšu studiju ievada pasākumiem. Mums tas ir saistīts ar fakultātes un jauno kursabiedru iepazīšanu, tāpēc tas ir ieskats saliedētībā, kas pavadīs mūs gada garumā.”
Nauri, vai Tu vēl aizvien atceries savus Pirmsaristoteļa pirmos iespaidus?
Nauris Osis: “Tā kā tas nebija nemaz tik sen, atceros, ka pasākums likās īpaši jauks, jo notika klātienē, lai gan vasarā viss nebija vēl īsti skaidrs. Bija ļoti patīkami ierasties, lai gan svētdien bija grūti tik agri piecelties. Ieraugot savu kursu, sākumā bija neliels kautrīguma un klusuma brīdis pirms visi iesākām sarunāties un piedalīties aktivitātēs, kas īstenībā palīdzēja iesākt sadarbību ar kursabiedriem uz labas nots. Tas bija kaut kas ļoti nepieredzēts.”
Dekāna kungs, vai Pirmsaristoteļa pasākums rada Jums nostalģijas sajūtu, atskatoties uz laiku, kas pagājis kopš reizes, kad Jūs pirmo reizi piedalījāties šādā svarīgā studiju dzīves notikumā?
Gundars Bērziņš: “Īstenībā, nē, nerada nostalģijas sajūtu, varbūt ir pagājis pietiekoši ilgs laiks, bet man vairāk ir tāds prieks par kaut kā jauna sākumu. Pirmais septembris ir zinību diena, es zinu, ka gandrīz nekad Pirmsaristotelis nenotiek pirmajā septembrī, kas kopumā ir visa akadēmiskā personāla svētki. Tas ir gaidu noskaņojums, jo zinām, ka tūlīt būs arī lielais Aristotelis. Tā kopumā ir svētku noskaņojuma diena, man vismaz. Diena, kas saistīta ar priecīgu noskaņojumu – nu, tik sāksies!”
Vai, jūsuprāt, šis pasākums ir lieliska iespēja piesaistīt studentus fakultātē norisošajiem procesiem?
Gundars Bērziņš: “Mana dziļā pārliecība ir tāda, ka cilvēki lielākoties baidās no tā, ko nezina. Un tieši tāpēc šī pieeja Pirmsaristotelim Biznesa, vadības un ekonomikas fakultātē, kurā studenti tiek iepazīstināti ar to, kāda būs darbība šeit uz vietas, pēc būtības ir ļoti loģiska un nojauc šo nezināšanas sienu, kas atraisa studentus mācību procesam daudz vienkāršāk un labāk. Viens no lieliem šķēršļiem jebkurā jautājumā, lai arī ko mēs pieņemtu, ir bailes, un bailes rada nezināšanu. Ar šo pasākumu tiek likvidētas nezināšanas sadaļas saistībā ar studiju procesu, un tas ir ļoti labs sākums studentiem. Visiem tiem, kas vēlas vieglāk iejusties studiju procesā, šī diena ir kā “must have.”
Nauris Osis: “Es piekritīšu, tiešām no savas pieredzes zinu, ka tas palīdzēja jau nākamajā dienā sākt universitātes gaidas. Tu atver kabineta durvis un redzi dažas pazīstamas sejas. Nav tā, ka ierodies pilnīgi jaunā kabinetā un šaubies – tas ir mans kurss vai nav? Un noteikti arī redzēt visus šos jauniešus no pašpārvaldes, kuri smaidīgi gaida tevi visos kontrolpunktos, radās iespaids, ka tiešām pašpārvalde ir jauka vieta, kur cilvēki izbauda studentu dzīvi.”
Ko jūs novēlētu studentiem, kuri šogad uzsāk studijas un jūtas nepārliecināti par to, ka iederēsies fakultātes vidē?
Gundars Bērziņš: “Mans galvenais novēlējums ir darīt. Pirms nezināšanas tas, kas atrisina problēmu ir sapratne, zināšana. Un zināt, tas nozīmē – darīt! Vienkārši darīt jau kopš pirmās studiju dienas. Saprast, ka universitāte nav skola un pakaļ neviens neskries. Viens no aspektiem, ar ko skola atšķiras no universitātes, ir tas, ka universitāte, dodot diplomu, apliecina arī nākamajiem darba devējiem, ka konkrētais cilvēks spēj patstāvīgi mācīties, patstāvīgi un nepārtraukti apgūt kaut ko jaunu. Šis diploms apliecina šo spēju, un garantējam, ka visi, kas fakultāti būs beiguši nebūs stumjami un grūstami, bet būs spējīgi paši paveikt darbu. Un tieši tāpēc universitātē mācību process ir veidots citādāk. Skolā ļoti precīzi tiek sekots līdzi katram cilvēkam, bet universitātē cilvēks pats veido savu rezultātu. Un šādā veidā apliecina, ka nākotnē spēj būt labs darba ņēmējs vai darba devējs. Līdz ar to, studentiem teiktu, ka galvenais ir saprast šo atšķirību un uzreiz pašiem ķerties pie darba veikšanas spējas pierādīšanas!”
Nauris Osis: “Es noteikti novēlētu nebaidīties izkāpt no savas komforta zonas. Tā tiešām ir citādāka vide, skolā mēs visi bijām no vienas apkaimes vai pilsētas, bet šeit ir cilvēki no visas Latvijas. Sākumposms ir nedaudz grūts, bet ir svarīgi sākt komunicēt, uzdrīkstēties, tie pamati ir jāveido gan ar kursabiedriem, gan pasniedzējiem. Vajag nebaidīties lūgt palīdzību. Mums ir pašpārvalde, kura palīdzēs noskaidrot atbildes uz visiem jautājumiem, kā arī mentoru programma, kurā pieredzējušāki studenti spēs sniegt atbildes. Jau iepriekš esošie studenti palīdzēs, galvenais ir nebaidīties un, tieši tā, darīt.”
Visiem topošajiem studentiem atgādinām, ka tiekat sirsnīgi gaidīti Pirmsaristotelī 5. septembrī, plkst. 9:00, Aspazijas bulvārī 5! Tiekamies jau drīz!